Koronavirüs Pandemisi ve Etkileri

Covid-19 pandemisi, tüm dünyada herkes için farklı bir etki yarattı.  Kontrolün elimizde olduğunu hissetmemiz bize iyi gelir. Ruh sağlığımızı korumada, belirsizliklere karşı geliştirmiş olduğumuz tahammül seviyesi önemli bir yer tutar. Pandemi süreci hastalığın bilinmezliği nedeniyle büyük bir bilgisizlik ve belirsizliğe gebeydi. Genel anlamda dünyada kaos ve paniğin hakim olduğu bu dönemde bir arada olma, beraber olma, tüm dünya ile birlikte ülkemizin de aynı sorunları yaşaması gibi nedenlerle bu zorluklarla başa çıkabildik. Fakat tabii ki bu sürecin sonuçları herkes için farklı bir etki yarattı. Her birimizin değişen hayat rutinleri, alışkanlıklarımız değişmek durumunda kaldı ve yeni bir denge kurma sürecine girdik.

 

Ruhsal Sağlık İçin Bir Sınav

 

Stres yükü psikiyatrik hastalık tablosunun kötüleşmesine  sebep olabilir. Bu süreçte psikiyatrik hastalıkları olan bireylerin ağır ruhsal bedeller ödememesi için psikiyatrik, psikoterapötik tedavilerinin devamına özen göstermesi gerekir

 

Koronavirüs ile Yaşamaya Devam Edeceğiz.

 

Bu belirsizliğe dayanmak zorundayız. Süreç iyimser gidiyor, koronavirüs bitmiş değil ve belki bir süre daha hayatımızda olacak bu durumu kabullenmeli bu süreçten aldığımız derslerle hayatımıza devam etmeliyiz. Bu süreçte belirsizliğe dayanabilme gücümüz gelecekte birçok belirsizliğe dayanabilme gücünü getirecektir. Bu dönemde psikiyatrik destek almak normal, gerekli, kendiniz için atabileceğiniz güzel bir adım olabilir.